Gmina Stopnica

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, Do końca roku 13 dni Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury

Wiadomosci

W hołdzie Świętej Kindze

Dodał: apiotrowski Data: 2011-07-26 12:41:44 (czytane: 6061)  Wersja do druku

Przypomnienie bogatej historii miejscowości, integracja mieszkańców, a także promocja gminy to główne cele przyświecające organizowanym od trzynastu lat nowokorczyńskim „Kingonaliom”. Ten coroczny festyn nawiązuje do XIII wieku i bytności świętej Kingi i księcia Bolesława Wstydliwego jako pary królewskiej władającej Nowym Korczynem w czasach jego największej świetności.

W niedzielę 24 lipca 2011 r. z inicjatywy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej zorganizowano trzynastą już edycję imprezy o historycznym charakterze na cześć patronki Królewskiego Miasta.

kongonalia_2011_01.JPG 

Punktualnie o godzinie 16:30 na scenie pojawił się wójt gminy Paweł Zagaja, który powitał wszystkich zebranych i życzył udanej zabawy zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu marszałka Adama Jarubasa. Po nim głos zabrali poseł Krzysztof Lipiec oraz radny Rady Powiatu Buskiego Andrzej Lasak. Swą obecnością zaszczycili również: Jerzy Kolarz – starosta buski, Adam Stoksik - dyrektor Biura Poselskiego Czesława Siekierskiego oraz Robert Bujny zastępca Komendanta Powiatowego PSP.


kongonalia_2011_03.JPG

Wszystkich przybyłych na uroczystość powitała również kierownik GOK Bogumiła Zawada pełniąca rolę konferansjerki, która złożyła także serdeczne życzenia policjantom z okazji ich święta oraz wszystkim Kingom i Krzysztofom obchodzącym w tym dniu imieniny.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej Ligia Płonka, która przedstawiła historię Towarzystwa działającego od 1994 roku. W humorystyczny sposób o historii Nowego Korczyna opowiadał członek Zarządu Towarzystwa Marian Czaja, prowadząc różnego rodzaju konkursy i quizy z nagrodami.

kingonalia_2011_02_1.JPG 

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się pokaz tańca pary Marty Haponowicz i Pawła Błaszkiewicza prowadzących kurs tańca w klubie Deportivo Wiolety Brody. Zaprezentowali oni gorące tańce latynoamerykańskie: cha-cha i jive. Po nich Ewa Kwiatkowska instruktorka „Fit-Sport” wraz z grupą swych podopiecznych z klubu (Karolina Jaśkiewicz, Kinga Laszki, Aleksandrala Cabaj, Marta Lis, Patrycja Kwiatkowska i malutka Amelka Przeniosło) dały pokaz żywiołowej i pełnej energii rozgrzewki, jaką wykonują na zajęciach. Pokaz tańca nowoczesnego dała z kolei młodzież z grupy „Blueeyesgroup” przygotowana pod opieką Piotra Kałuckiego. A były to: Kinga Juszczyk, Karolina Czekaj, Paulina Żwirek, Aleksandra Satora, Katarzyna Jaros i Bernadetta Broda.

kingonalia_2011_15.jpg 

Uśmiech na twarzy widzów wywołała scenka kabaretowa „Kopciuszek na wesoło”, odegrana przez uczniów nowokorczyńskiego gimnazjum, w której nie brakowało współczesnych elementów zarówno w dialogach, strojach jak i muzyce. Do występu młodzież przygotowywała się pod czujnym okiem Grażyny Kańskiej, która w nagrodę za pomoc w oprawie artystycznej wielu imprez kulturalnych i stałą współpracę z władzami samorządowymi i Gminnym Ośrodkiem Kultury otrzymała od wójta serdeczne podziękowania oraz upominek.

kongonalia_2011_05.JPG 

Gwiazdą wieczoru tegorocznego festynu był zespół „Biesiada Polska”, który serwował rozbawionej publiczności najbardziej znane piosenki biesiadne. Były więc śpiewy, tańce, wesołe podrygiwanie w takt skocznych melodii, a także konkursy z nagrodami.

kongonalia_2011_08.JPG 

W tym samym czasie część publiczności zgromadziła się poza bramą wejściową na plac, by obejrzeć pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z OSP w Nowym Korczynie (Jacek Piotrowski, Dawid Boduszek, Wojciech Boduszek, Michał Misiaszek, Michał Stefański, Michał Rasiński, Michał Boduszek). Zaprezentowali oni działania ratownicze po wypadku samochodowym z udziałem poszkodowanego kierowcy. Założeniem pokazu było przybliżenie pracy służb ratunkowych na miejscu wypadku drogowego. Pokaz ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Kolejnym punktem programu był występ formacji „Kwadrans” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, w skład której wchodzą: Klaudia Szafranek, Piotr Gawlik, Paweł Krzan i Patryk Pawlik Młodzi artyści wykonywali znane przeboje disco polo, które rozruszały korczyńską publiczność przed zabawą taneczną. A wieczorem do tańca porywał zespół „Top Secret”. Pomimo padającego deszczu chętnych do zabawy pod gwiazdami nie brakowało.

kongonalia_2011_06.JPG 

Przez cały czas trwania festynu można było podziwiać przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury wystawę obrazów, fotografii i haftu miejscowych artystów. A były to zdjęcia plenerowe Marty Zych z Nowego Korczyna, obrazy i fotografie Jana Wielgusa z Nowego Korczyna, haft krzyżykowy i Richelieu oraz koronkowe obrusy i serwetki Marii Skrzypek ze Starego Korczyna, haft Agaty Kumor z Górnowoli i Ewy Kordek z Nowego Korczyna oraz obrazy Zygmunta Bernata z Parchocina. Wszyscy artyści otrzymają dyplomy okolicznościowe za udostępnienie swych prac na wystawę. Wspólne stoisko miało również Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej i Punkt Informacji Turystycznej, na którym można było nabyć książki, foldery i ulotki dotyczące największych atrakcji zarówno nowokorczyńskiej ziemi, jak i całego województwa świętokrzyskiego. Do podejmowania nauki w Centrum Kształcenia Zawodowego w Busku Zdroju zachęcały na swym stoisku promocyjnym nauczycielki tejże szkoły Ligia Kaleta i Małgorzata Szymczak. Firmowe gadżety rozdawali też pracownicy „Korso – tygodnika buskiego”.

kingonalia_2011_14.JPG 

W programie znalazły się również takie atrakcje jak: kiermasze, grille, ogródki piwne oraz wesołe miasteczko dla najmłodszych. Techniczną obsługą całej imprezy zajmował się Jerzy Wilk pracownik GOK.

Organizatorami tegorocznych „Kingonaliów” byli Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury przy dofinansowaniu przez Zarząd Powiatu Buskiego. Patronat medialny nad imprezą objęli natomiast: Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia, Korso – tygodnik buski, portal regionalny busko.com.pl oraz Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego, wiele informacji o Kingonaliach znalazło się też na portalu naszego województwa: wrota-swietokrzyskie.

Anna Nowak

Bogumiła Zawada

 

 

Przeczytaj rowniez:
Urząd Gminy w Solcu-Zdroju informuje. (2016-04-14 14:53:44) - Komentarzy:(0)
Festiwal Stołów Wielkanocnych już za nami! (2016-03-25 12:55:19) - Komentarzy:(0)
ZAWIADOMIENIE (2016-03-04 11:59:49) - Komentarzy:(0)
Pismo w sprawie drzew w międzywalu rzeki Wisły (2016-01-18 08:20:35) - Komentarzy:(0)
CZWARTKOWE SPOTKANIA Z GRAMI BEZ PRĄDU !!! (2016-01-07 00:07:05) - Komentarzy:(0)
IMGW-PIB Centralne biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega. (2015-12-13 09:03:22) - Komentarzy:(0)
INFORMACJA (2015-10-13 08:11:44) - Komentarzy:(0)
Ankieta dotycząca preferencji przewozowych pasażerów (2015-09-08 08:31:47) - Komentarzy:(0)
DOŻYNKI GMINNE - 15 SIERPIEŃ 2015 R. (2015-08-13 11:00:00) - Komentarzy:(0)
Bezpłatne konsultacje nt. możliwości pozyskania dotacji z Funduszy Europejskich (2015-08-13 10:58:44) - Komentarzy:(0)Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Copyright © 2008 Urząd Gminy Stopnica

Osób on-line: 1